Ogród Brandwica - Najpiękniejsze ogrody

Przygotowanie ogrodu część 1

Opublikowano 11 kwietnia 2013 | Artykuły, Porady ogrodnicze

Wiosna to najwspanialszy okres w naszych ogrodach, właśnie wtedy ogród budzi się do życia. Niestety w tym roku długa i mroźna zima niekorzystnie wpłynęła na roślinność ogrodową.

Już w marcu, po zniknięciu pokrywy śnieżnej ogrody powinny być uporządkowane po zimie. Ponadto pierwsze nasadzenia roślin do gruntu też są planowane na ten okres.  W tym roku na próżno..

My pomożemy uporać się Wam w tej trudnej sytuacji. Oto kilka porad, zgodnie z którymi w szybki sposób uporządkujesz swój ogród i będziesz cieszyć się nim przez najbliższe miesiące.

 1. Wygrab trawniki i rabaty.
 2. Po ustąpieniu mrozów usuń okrycia zimowe roślin cebulowych.
 3. Za pomocą glebogryzarki lub łopaty spulchnij glebę.
 4. Dokładnie obejrzyj rośliny, w przypadku uszkodzenia lub złamania pędów przytnij je w odpowiednich miejscach.
 5. Dokładnie obejrzyj drzewa pestkowe, czy po mroźnej zimie nie zostały uszkodzone.
 6. Gdy upewnisz się, że mroźne noce są już za nami zdejmij zimowe okrycia z roślin.
 7. Szczególną uwagę poświęć różom, okop je i przytnij pędy- zwłaszcza uszkodzone!
 8. Wczesną wiosna nie można zapomnieć o roślinach kwitnących! Tulipanom, hiacyntom, narcyzom i szafranom usuń pozostałości kwiatostanów.
 9. Wiosna to idealny czas na rozsadzenie i przesadzenie bylin, które kwitną późnym latem np. floksy, rozchodniki, czy funkie.
 10. Przytnij pędy roślin kwitnących w tym okresie- forsycji, szczepionych wierzb.
 11. Możesz też wykonać pierwsze cięcia żywopłotów.

 file3301298665437

Długa i mroźna zima najczęściej zwiastuje gwałtowną zmianę pogody, możemy spodziewać się nagłej zmiany temperatury, która wpłynie na szybkie rozmarzanie ziemi.

Gdy śnieg zniknie całkowicie z powierzchni ziemi oraz będziemy mieć pewność, że gleba całkowicie rozmarzła należy poświęcić należytą uwagę trawnikowi- chlubie każdego ogrodu.

Pamiętaj aby:

 1. Dokładnie wygrabić trawnik z pozostałości mchu, roślin czy filcu.
 2. Wykonać wertykulację.
 3. Ocenić stan trawy, w przypadku naruszenia ciągłości trawnika należy dosiać odpowiednią mieszankę traw lub zastosować profesjonalne środki chwastobójcze.

Kolejnym krokiem są nasadzenia roślin. Należy je wykonywać w przemyślany sposób, gdyż rośliny zachwycają nas swoim pięknem tylko w odpowiednio przygotowanych warunkach środowiskowych. W wyborze odpowiednich roślin najlepiej pomoże nam wyspecjalizowany ogrodnik. Piękno tkwi w naturze więc cieszmy się nią!!

Inż. Sebastian Maciejak